دسته‌بندی نشده

انواع کابل شبکه

By دسامبر 27, 2022ژانویه 22nd, 2023No Comments

در عصر ارتباطات همه ما در کار و زندگی روزمره به دنبال روشی برای ارتباطات ساده‌تر و کم هزینه‌تر با افراد در همه جای دنیا هستیم به همین منظور با توجه به سرعت بالای ارتباطات و نیاز به برقراری ارتباط سریع بین کامپیوترها، انتقال اطلاعات از طریق کابل‌های شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه نوع و کیفیت این کابل‌ها به دلیل حساسیت کار در انتقال اطلاعات بسیار حائز اهمیت است.

کابل LAN برای اتصال کامپیوترها و سخت افزارها برای تشکیل شبکه LAN استفاده می‌شود.  LANمخفف عبارت Local Area Network است یا همان شبکه محلی، که عموماً در یک ساختمان راه اندازی شده‌است و در اندازه‌های کوچک و بزرگ هستند مانند شبکه بین مودم و کامپیوتر و چند گوشی در خانه یا شبکه در یک سازمان و ساختمانی چند طبقه. مهم‌ترین تفاوت کابل Lan با سایر شبکه‌ها محدود بودن آن به یک مکان فیزیکی مانند دفتر کار یا یک ساختمان است.

تفاوت سیم و کابل

شاید با این توضیحات برای شما سؤال پیش آمده باشد که تفاوت سیم و کابل در چیست؟ باید بدانید که سیم‌ها شامل یک یا چند رشته فلزی هستند که با یک عایق پلاستیکی پوشیده شده‌اند. حال آنکه کابل به مجموعه‌ای از این سیم‌ها گفته می‌شود که توسط یک محفظه پلاستیکی محاصره شده‌اند. برای بهتر فهمیدن تفاوت سیم‌ها و کابل‌ها کافی است به کابل‌های برق توجه کنید.

انواع کابل شبکه

ساختار کلی کابل شبکه

هادی: سیم مفتول مسی

عایق: آمیزه ای از جنس پلی اتیلن

رنگ زوج‌های بهم تابیده شده: سفید قهوه ای / قهوه ای – سفید ابی/ ابی – سفیدنارنجی /نارنجی – سفید سبز/ سبز

جدا کننده و محافظ داخلی زوج‌ها: SEPRETOR  که جنس آن معمولا بر پایه پلی اتیلن است.

روکش : بسته به سفارش مشتری و کاربرد INDOOR  وOUTDOOR  می‌تواند PVC و پلی اتیلن، هالوژن فری LSZH و دو روکشه با روکش داخلی PVC  یا LSZH  و روکش نهایی PE  باشد.

کابل مخابراتی

تفاوت کابل شبکه و کابل تلفن

از لحاظ کاربرد تفاوت این دو در آن است که کابل‌های شبکه اطلاعات را از یک مودم به مودم دیگری انتقال می‌دهند در حالیکه کابل تلفن تنها یک کاربرد دارد و آن برای اتصال تلفن است. هم‌چنین قطر کابل شبکه به این دلیل که ۸ رشته سیم در آن وجود دارد از کابل تلفن که دارای ۴ رشته سیم است بیشتر است.

بخوانید:  فیبر نوری چیست؟

تفاوت کابل شبکه و پچ کورد

از لحاظ ماهیت، پچ کورد و کابل شبکه یکسان هستند و هر دو وظیفه‌ی انتقال اطلاعات را بر عهده دارند. اما از لحاظ کاربرد، پچ کورد‌ها معمولاً در دفاتر اداری و به طور کلی در مسافت‌های کوتاه قابل استفاده هستند.

تفاوت کابل شبکه رشته‌ای و مفتولی

کابل‌های رشته‌ای انعطاف بیشتر و کابل‌های مفتولی دوام بیشتری دارند. از کابل‌های مفتولی معمولاً برای مسافت‌های بیشتر استفاده می‌شود زیرا هزینه مدل رشته‌ای بیشتر است.

انواع کابل شبکه

کابل‌های شبکه با توجه به اندازه شبکه و توپولوژی انواع مختلفی دارند و باید از هر کدام با توجه به کاربرد به درستی استفاده شود. به طور کلی دسته‌بندی انواع کابل شبکه به سه مدل زوج به هم تابیده، کواکسیال و فیبر نوری تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کابل شبکه زوج بهم تابیده یا به اصطلاح کابل‌های Twisted-Pair مطابق استاندارد  TIA/EIA 568-B2 از نظر سرعت انتقال دیتا به چند دسته تقسیم می‌شوند. گروه بندی در این کابل ها با نام Category مشخص می‌شود مانند Cat 5e, Cat 6 , Cat6a ,…

طراحی کابل‌های LAN که جهت انتقال دیتا در سیستم‌های ارتباطی و شبکه استفاده می‌شود، با توجه به کاربرد و میزان پهنای باند و سرعت انتقال دیتا متفاوت است و انواع مختلفی دارد ولی از انواع رایج آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

(کابل شبکه زوج به هم تابیده به دو مدل روکش‌دار STP و بدون روکش UTP تقسیم می‌شوند.)

  • UTP: با پلی استر
  • F/UTP: نوار پلی استر – سیم ارت مسی – نوار فویل آلومینیومی
  • SF/UTP: نوار پلی استر – سیم ارت مسی – نوار فویل آلومینیومی – شیلد آلومینیومی
  • F/FTP: فویل آلومینیومی روی هر زوج – نوار پلی استر – سیم ارت مسی- نوار فویل آلومینیومی
بخوانید:  بررسی و مقایسه کابل گرد و تخت از همه نظر! هرکدام مناسب چه استفاده ای است؟

کابل شبکه Cat

درواقع کابل های شبکه Cat بر اساس استانداردهایANSI/TIA/EIA 568-B.1 وISO/IEC 11801 مشخص می‌شوند که در سیستم ANSI بر اساس دسته بندی‌های (Cat3, Cat5e,Cat6, Cat7) و در سیستم ISO بر اساس کلاس‌های (Class C,D,E,F)  نام گذاری می‌شوند. هرچه رده‌ی این کابل‌ها بالاتر باشد نشان دهنده‌ی توانایی انتقال بیشتر و تداخل کمتر است. برای مثال cat1 که پایین‌ترین آن‌ها است، ۱ مگابیت بر ثانیه سرعت انتقال دارد اما cat8 که در رده‌بندی بالاتر است ۴۰ گیگابیت بر ثانیه سرعت انتقال دارد. در جدول زیر به طور خلاصه انواع کابل شبکه بر اساس رده‌بندی آورده شده است.

دسته‌بندی کاربرد حداکثر سرعت انتقال
Cat1 سیم تلفن 1 مگابیت بر ثانیه
Cat2 شبکه‌های حلقه‌ای 4 مگابیت بر ثانیه
Cat3 اترنت 10 base T 16 مگابیت بر ثانیه
Cat4 Token Ring 20 مگابیت بر ثانیه
Cat5 Fast Ethernet 100 مگابیت بر ثانیه
Cat6 اترنت 10 گیگابیتی 1 گیگابیت بر ثانیه
Cat7 10 گیگابیت بر ثانیه
Cat8 اترنت 25 تا 40 گیگابیتی 40 گیگابیت بر ثانیه

 تفاوت کابل شبکه cat7 و cat8

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید یک نمونه از تفاوت کابل شبکه 7 cat و cat 8 در کاربرد آن‌ها است. به طوری که آخرین تکنولوژی معرفی شده در انواع کابل شبکه که cat8 است، سرعتی حدود ۴ برابرcat 7 دارد و با پهنای باند ۲ گیگا هرتز به انتقال اطلاعات می‌پردازد حال آن که حداکثر پهنای باندcat 7  برابر با ۱ گیگا هرتز است. هم چنین کابل شبکه cat 8 معمولاً در دیتاسنتر‌ها استفاده می‌شوند.

ali

ali

Leave a Reply

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com